Ďábel se skrývá v detailech…

Plně chráněné ocelové konstrukce

 

Záleží na každém detailu. Jak často to říkají úspěšní umělci, sportovci a podnikatelé? Je to také motto společnosti, která je zodpovědná za celkem 3000 tun ocelových konstrukcí pro nový stavební projekt ve Veldhovenu. Zadavatel tohoto projektu se samozřejmě také velmi zajímá o detaily. Ve skutečnosti je tento zákazník předním světovým dodavatelem, který vyniká přesnými technologiemi až na čtvereční nanometr.

V areálu De Run 6000 ve Veldhovenu jsou již na místě ocelové konstrukce pro vnější část nových komerčních budov. Ocelové konstrukce pro interiér budou dokončeny v prvním čtvrtletí roku 2024. Poté přijde na řadu instalace čistých prostor, v nichž bude brzy probíhat výzkum pro vývoj nových strojů na výrobu mikročipů.

GS Steel Group: preferovaný dodavatel
Zákazníkem ve Veldhovenu je samozřejmě společnost ASML. Ocelové konstrukce jsou dílem společnosti GS Staalwerken Groep, kde je Henk Verhagen zodpovědný za zadávání zakázek. “GS Staalwerken Groep pracuje pro ASML již mnoho let, jsme preferovaným dodavatelem. Ve všech našich pobočkách jsem zodpovědný za obstarávání oceli potřebné pro naše projekty. Jedná se o přibližně 15 000 až 20 000 tun oceli ročně.”

Zadávání zakázek na základě projektů
Při zadávání zakázek záleží na každém detailu. “Naši ocel získávám na základě konkrétního projektu. Jakmile je návrh projektu hotový, musíme ho do šesti až osmi týdnů namontovat. To znamená, že vždy pracujeme pod značným časovým tlakem. Konstrukce by měla být dokončena co nejdříve, protože teprve pak může dodavatel zahájit své práce.” Čekat, až bude projekt hotový, nepřipadá v úvahu. “To by bylo jednoduše příliš pozdě. Proto se ujišťuji, že předem víme, jaký typ ocelového profilu potřebujeme. To mi umožňuje nakoupit 80-90 % potřebného materiálu v surové délce, přímo z továrny.” Konkrétní detaily mohou počkat, až bude návrh dokončen. “V tu chvíli víme, v jakých přesných délkách je třeba ocelové nosníky nařezat a kde budou například výstupky a otvory.”

Multidisciplinární tým
Každý projekt je projednáván v multidisciplinárním týmu, který kromě Henka zahrnuje vedoucího projektu a kolegy z oddělení plánování, projekce a přípravy prací. “O tom, jak budeme k práci přistupovat, rozhodujeme na základě jednotlivých projektů. Naším cílem je, aby se ocelové profily dostaly na staveniště co nejekonomičtěji. Proto při zadávání zakázek zohledňuji i to, kde se profily vyrábějí, kde budou použity a jak dlouho bude trvat jejich instalace. Sleduji také plánování.” Projekt ASML byl náročnou skládačkou. “Použité profily nejsou standardní profily, které si můžete koupit jen tak u nějaké ocelářské firmy. Hledali jsme firmu, která by je dokázala vyrobit v požadovaném množství a zároveň dodat přesně na čas. A našli jsme je.”

Speciální díly
Standardní díly se v podstatě nakupují od dodavatelů, kteří je mají na skladě. “Pro společnost ASML jsme však potřebovali také díly, které by mohl být vyrobeny na zakázku a připraveny do šesti až osmi týdnů. Jednalo se o 25 tun nerezového plechu, který se používá k ochraně ocelových sloupů našich konstrukcí při betonování podlah. Tento nerezový plech navíc chrání i podlaží pod ním, pokud se aktivuje sprinklerový systém. To je důležité, protože vše musí být v perfektním stavu a musí to tak zůstat i pro čisté prostory, které budou v těchto ocelových konstrukcích brzy instalovány.”

Výběr SixPointTwo
Do výběrového řízení se přihlásili dva uchazeči: nizozemská společnost a SixPointTwo. Henk již ve svém předchozím zaměstnání jako nákupčí se společností SixPointTwo pravidelně spolupracoval. “Podle mého názoru by společnost SixPointTwo byla pro tuto práci mimořádně vhodným partnerem. Věděl jsem, že společnost SixPointTwo je schopna dodat zboží během pěti až šesti týdnů a že Willian van Eerd se nikdy nevyhýbá výzvám a své povinnosti bere vždy vážně.” Na základě svých zkušeností se Henk rozhodl navrhnout vedení, aby se tentokrát rozhodlo pro východoevropskou společnost. “A také díky nákupním výhodám, které se nám podařilo vyjednat, byla vybrána společnost SixPointTwo.” Tato volba se ukázala jako správná. “Byla to pozitivní spolupráce. Narazili jsme sice na určité problémy s výkresy a soubory, které jsme dodali. Společnost SixPointTwo odvedla skvělou práci při jejich konverzi a zpracování – vše, co dodali, bylo stoprocentně správné.”

Zaměření na rychlost a flexibilitu
Projekt ASML bude dokončen v roce 2024. “Do té doby budeme pracovat jeden rok.” Novým projektem je parkoviště univerzitní nemocnice v belgickém Gentu. “S 3000 tunami ocelových konstrukcí se jedná o skutečně XXL projekt: Je to projekt, který zahrnuje materiály o hmotnosti 500 kg na metr. To je těžká a specializovaná práce.” Společnost GS Staalwerken Groep má ve svých řadách odborníky, kteří ji zvládnou. Navíc se organizace zaměřuje na rychlost a flexibilitu. “Kromě 500 stálých zaměstnanců máme flexibilitu, která nám umožňuje snadno zvyšovat a snižovat stavy. A máme stroje, které mohou v podstatě pracovat 24 hodin denně.”

Reputace
GS Staalwerken Groep má pět poboček, z nichž každá se specializuje na jinou oblast. Centrála se nachází v Helmondu a pobočky v Bladel, Nuenen, Bergeijk a Oude-Tonge. Na webových stránkách jsou uvedeny různé příklady speciálních projektů, například filmové muzeum EYE v Amsterdamu. “Jak vždycky říkáme: Když to nedokáže naše konkurence, dokážeme to my. Naše flexibilita je v tomto ohledu skutečnou výhodou. Dokážeme rychle přepínat a nebojíme se poskytnout našim zákazníkům krátké dodací lhůty. 500 tun ocelových konstrukcí na staveništi za 8 týdnů? Výzva přijata!”

Leave a comment