Stále více společností opouští Čínu

Do jaké míry je továrna světa stále lákavá?

 

Pro evropské společnosti byla Čína po dlouhou dobu ideálním místem pro offshoring celé nebo části své výroby. Tato „továrna světa“ ztratila nicméně v posledních letech velkou část své popularity. Stále více evropských společností říká, že zvažují přesunutí svých výrobních linek zpět do svých zemí nebo do těch sousedních. Tento vývoj urychlila pandemie covidu a způsob, jakým ji Čína řešila. Jak skutečně je továrna světa ještě lákavá?

Hlavním hlediskem pro přesunutí výroby do Číny byla vždy skutečnost, že výroba tam byla mnohem levnější. Zda je stále mnohem levnější je nyní velmi sporné. Před 20-ti lety byla Čína zemí s nízkými platy, ale už nějakou dobu tomu tak není. Také se dramaticky snížila výhoda levnějších surovin. Přidejte k tomu prudce zvýšené náklady na dopravu a je jasné, že kalkulace již nevede k požadovanému výsledku.

Zhoršující se politické klima
Finanční kritérium má při offshoringu největší váhu, ale jsou tu i jiná kritéria, která mají vliv. Mnoho podnikatelů a cizinců, kteří v Číně žijí, říkají, že politické klima se v Číně v průběhu let prudce zhoršilo. Od té doby, co se v roce 2013 Si Ťi-pching stal prezidentem, Komunistická strana Číny přitvrdila. Má to hmatatelné důsledky – více kontrol, více útlaku, sílící nacionalismus a stále více nepřátelský přístup k cizincům. Dalším, zcela jiným, kritériem, které se podílí na kvalitě života, je špatná kvalita ovzduší v čínských průmyslových městech. Smog tak stále zůstává dobře známým a nepříjemným fenoménem.

Gamechanger – pandemie covidu
Jak již bylo řečeno, diskuse o offshoringu a reshoringu se po důsledcích pandemie covidu stala naléhavější. Politika nulového covidu, používána čínskou vládou k řešení pandemie, měla hluboký dopad na životy lidí. Celé městské čtvrti byly uzavřeny, probíhala hromadná testování a lidé byli nuceni zůstávat doma. Například v Šanghaji v prvních týdnech uzavírek nebylo možné koupit si jídlo a vodu, protože obchody byly zavřené. Pandemie měla velké následky i pro (výrobní) firmy. Během uzavírek bylo mnoho továren uzavřeno. Ostatní fungovaly pouze na poloviční kapacitu. Cestovní omezení zdrželo dodávky a přepravu. Způsob, jakým vláda řešila uzavírky v Šanghaji vážně narušil důvěru zahraničních podnikatelů.

Jak bude Čína postupovat po zavedení politiky nulového covidu?
Čínská vláda se prozatím s politikou nulového covidu rozloučila. Učinila tak pod tlakem rostoucích domácích protestů a klesajícího růstu čínské ekonomiky. Obavy zahraničních společností nicméně nezmizely. Nebyla například zrušena všechna omezení. Pro přístup do škol a nemocnic je stále vyžadován PCR test. Na základě nových pokynů mohou být stále uplatňovány uzavírky v regionech označených jako „vysoce rizikové oblasti“. V zásadě však budou tato omezení méně drastická a nebudou trvat tak dlouho. Současně však vnější svět nemá žádný přehled o velikosti nynější vlny infekce. Co když se ukáže, že je větší než čínská vláda očekávala?

Snižování rizika – reshoring a nearshoring
Není divu, že v této situaci evropské společnosti s výrobními závody v Číně přehodnocují své postoje. Čína byla zemí, která nabízela bezpečnost po dlouhou dobu – situace byla stabilní a vládní politika předvídatelná. To se ale nyní změnilo. Chcete se zabývat dalšími přísnými uzavírkami? To je hrozba, na kterou výrobní společnosti nechtění ani pomyslet. Měli bychom tedy být ve výrobě zcela závislí na Číně? Ani to není bezpečné řešení. V Evropě jsme se již poučili v souvislosti s naší závislostí na ruském plynu. Některé společnosti se rozhodly vrátit svou veškerou výrobu zpět do domácího zázemí. Jiné společnosti chtějí rozložit rizika rovnoměrněji. Zakládají paralelní výrobní řetězce navíc k tomu čínskému. Zajímavou volbou v tomto případě může být nearshoring, tj. výrobní aktivity probíhající v blízkém okolí mateřské společnosti a v rámci Evropy. EU věnuje větší pozornost ekonomickému zájmu evropských společností a ve vztahu k občanům a společnostem jedná transparentně v souvislosti s hlasováním například o covidové politice. Kromě toho, ekonomických výhod je možné dosáhnout i v blízkosti domova – nižší náklady na dopravu, vyšší výkon od skvěle vyškolených a vysoce motivovaných zaměstnanců.

Leave a comment