Nearshoring nabízí zajímavé možnosti

Jak využít sílu paralelních dodavatelských řetězců?

 

Mnoho společností pracuje s paralelním dodavatelským řetězcem. Nechtějí být závislí na jediném dodavatelském řetězci. Důsledky by byly koneckonců nevyčíslitelné, kdyby se v tomto jediném řetězci zastavila nabídka výrobků a služeb. Jednou z důležitých výhod je, že paralelní dodavatelský řetězec zvyšuje přizpůsobivost podniků. To znamená, že jsou flexibilnější a schopnější rychle reagovat na měnící se podmínky na trhu. Otázkou je, jak a kde vytvoříte strukturu paralelního dodavatelského řetězce? Nearshoring by mohl být zajímavou volbou.

Zranitelnost dodavatelského řetězce se nedávno opět ukázala. Každý majitel firmy, která se spoléhá pouze na partnery na Dálném východě, se musel cítit skutečně rozzloben, když kontejnerová loď Ever Given způsobila zablokování Suezského průplavu. Překážka je již pryč, ale dopady jsou stále zřetelné. Ceny za dopravu z Dálného východu prudce vzrostly. Dalším zádrhelem byl bezesporu Coronavirus. Žádná země ani kontinent není vůči jeho dopadu imunní. Na chvíli se může zdát, že je virus pod kontrolou, pak ale znovu propukne. Vládní opatření, jako lockdown a povinná karanténa, mohou v okamžiku dodavatelský řetězec zastavit.

Paralelní dodavatelský řetězec – 1. Cíl: zajistit kontinuitu dodávek
Každá společnost chce svým zákazníkům nabídnout kontinuitu zakázek. Zřízení paralelního dodavatelského řetězce je způsob, jak tohoto cíle dosáhnout. Jakmile nastanou problémy ohrožující dodávky z jednoho (hlavního) dodavatelského řetězce, kapacita dodávek v jiném dodavatelském řetězci může být rychle rozšířena. Takto lze v krátké době vyřešit problémy s doručením nebo jim dokonce předcházet. Další výhodou je, že paralelní dodavatelský řetězec udržuje své partnery v hlavním dodavatelském řetězci v pozoru. Tímto si uvědomí, že je důležité být konkurenceschopný s jejich podmínkami, službami a cenami. Je tu přeci vždy jiná strana, která může převzít práci.

Paralelní dodavatelský řetězec – 2. Cíl: zvýšit adaptivní kapacitu
Schopnost rychle reagovat na měnící se podmínky na trhu je pro podniky životně důležité. Pro společnosti fungující na mezinárodní úrovni to není vždy snadný úkol. Podmínky na trhu se mohou koneckonců v jednotlivých zemí značně lišit. Velké módní řetězce jsou na toto často velmi dobře připraveny. Když Nizozemsko prožívá na podzim krátké období tepla, H&M, například, neztrácí čas a zásobí obchody lehkými splývavými halenkami. Ty však nejsou dovezeny z Dálného východu, ale z paralelního dodavatelského řetězce v blízkosti místního trhu (nearshoring), který umožní rychle navýšit kapacitu.

Strukturování paralelního dodavatelského řetězce
Je jasné, že paralelní dodavatelský řetěz nabízí jasné výhody. Je také jasné, že zřízení, organizace a zajišťování dodavatelského řetězce vyžaduje velké vynaložení času, peněz a pracovních sil. Tento článek se nezabývá tím, kdy je paralelní dodavatelský řetěz pro společnost ziskový či ne. Říká však, že odborníci se domnívají, že každá společnost by měla mít alespoň strategii založenou na zásobování ze dvou zdrojů. Zdůrazňují, že toto nemusí vést ke zcela strukturovanému a aktivnímu dodavatelskému řetězci. Pokud si již společnost určila a stanovila všechny alternativní zdroje materiálu, zboží či dopravy, má již fungující reálný plán B. Na základě toho, bude společnost schopna rychle reagovat, což jí poskytne obrovskou výhodu oproti konkurentům, kteří nejsou připraveni čelit pohromě.

Naše rozhodnutí: Offshoring v České republice
Kde by mohla nizozemská společnost, aktivní na západoevropském trhu a s dodavatelským řetězcem na Dálném východě, zřídit paralelní dodavatelský řetězec? Česká republika stojí bezesporu za zvážení. Především se tím zkrátí doba přepravy. Přeprava výrobků a materiálu z České republiky do zemí Beneluxu či západní Evropy trvá pouhý jeden den. A navíc, česká pracovní morálka je klíčovým faktorem k úspěchu. Čeští zaměstnanci jsou často výborně vzdělaní, motivovaní a pracují pilně jako za starých časů (myšleno v tom nejlepším slova smyslu). Mají-li k tomu moderní vybavení a vysoce kvalitní materiály, je výsledek perfektní. Takto vyrobené produkty jsou rychle dostupné a splňují ty nejvyšší požadavky na kvalitu.

Pokud chcete vědět, co by obnášel nearshoring v České republice pro Vaši společnost, kontaktujte prosím Willian van Eerd, willian.van.eerd@sixpointtwo.eu.

Leave a comment